Co to jest Nosemoza?
Nosemoza jest to zaraźliwa choroba układu pokarmowego pszczół. Wywoływana jest przez grzyba Nosema apis lub Nosema ceranae nazywane też sporowcami. Pasożyty atakują jelito środkowe pszczół dorosłych co skutkuje osłabieniem oraz niedożywieniem chorych osobników. Spory, odporne na działanie czynników zewnętrznych utrzymują zdolności zakaźne w miodzie przez rok a w wysuszonym kale przez dwa lata. Choroba może wywoływać biegunkę wśród zarażonych osobników, a nawet prowadzić do masowego wymierania pszczół.
Objawy Nosemozy
Nosemoza może przebiegać w formie jawnej lub utajnionej. Kiedy choroba ma przebieg jawny, najczęstszym objawem jest występowanie biegunki. Kał jest widoczny w okolicach wlotka i na przedniej ściance ula. Chore pszczoły mają rozdęte odwłoki, oraz problemy z lataniem. Czasem występuje drżenie skrzydełek. Osyp po zimowli jest zanieczyszczony kałem. Kiedy forma choroby jest utajniona – rodzina jest osłabiona, rozwija się powoli, wychowuje mało czerwiu mimo czerwiącej matki, nie chce odbudowywać plastrów. Utajniona forma choroby ustępuje sama pod koniec lata.
Źródła zakażenia Nosemozą
Kał wydalany przez chore pszczoły zawiera spory obydwu gatunków pasożyta, które są czynnikiem inwazyjnym. Dochodzi wówczas do zakażenia wnętrza ula, plastrów, pokarmu, ale również pasieczyska, poidła oraz sprzętu pasiecznego. Pszczoły zakażają się drogą pokarmową, kiedy posilają się miodem zainfekowanym sporami lub podczas innych prac wykonywanych w ulu. Pasożyty dostają się do jelita środkowego, gdzie namnażają się w jego komórkach. Po rozpadzie lub złuszczeniu się komórek, spory dostają się do kału, a następnie są wydalane przez pszczołę co staje się źródłem dalszego zakażenia.
Zwalczanie Nosemozy
Przy leczeniu Nosemozy nie stosujemy żadnych leków, jedynie preparaty oparte na naturalnych ziołach, takie jak np. ApiHerb, NoseVit, NoseBees. Zwalczanie choroby polega na przesiedleniu chorych rodzin do nowych lub odkażonych uli. Plastry należy wymienić na nowe a stare, zakażone przetopić. Pasieczysko odkażamy wapnem a osyp chorych rodzin po zimowli spalamy. Pamiętajmy także o odkażeniu narzędzi pasiecznych.
Na koniec dodam, że w prawidłowo prowadzonej pasiece Nosemoza nie stanowi większego zagrożenia. Istotnym czynnikiem jest posiadanie młodych dobrze czerwiących matek pszczelich co zapewni szybką siłę rozwoju oraz zapewnienie dobrych warunków zimowli.