dennica wielkopolska

Dennica higieniczna – Dlaczego coraz częściej ją wybieramy?

Najczęściej z wyborem dennicy spotykają się “młodzi” pszczelarze, którzy zaczynają dopiero swoją przygodę z pszczelarstwem. Warto przemyśleć swoją decyzję gdyż będzie ona miała dalszy wpływ na prowadzenia pasieki. Możemy dzięki temu zaoszczędzić sobie kolejnych czynności.

Coraz większą popularnością cieszą się dennice higieniczne stosowane w ulach zarówno korpusowych jak i “leżakach”. Jedną z przyczyn może być fakt, że pszczelarstwo z roku na rok przyciąga więcej nowych amatorów którzy są zdecydowanie bardziej otwarci na nowsze rozwiązania. Skłaniają się oni bardziej do wyboru dennicy higienicznej dlatego, że nie mają w sobie utrwalonych przekonań takich jak “pszczelarze tradycjonaliści”, którzy mają za sobą wieloletnie doświadczenie i nie są skłonni do wprowadzania jakichkolwiek zmian. Oczywiście nie ujmując im doświadczenia oraz szacunku za wielki wpływ na nasz ekosystem. Ale również wielka część z nich po przetestowaniu innego rozwiązania, przekonuje się o wielu zaletach dennicy higienicznej.

Jakie zalety posiada dennica higieniczna?

Jedną z największych zalet jest możliwość regulowania wentylacji poprzez wysunięcie szuflady w dennicy. Wpływa to korzystnie na kontrolę wilgoci w ulu. Pamiętajmy, że zarówno w okresie zimowym jak i letnim wentylacja w ulu jest bardzo istotna. W lecie kiedy pszczoły odparowują nadmiar wody z nektaru aby ten dojrzał w miód, lub zimą podczas ogrzewania kłębu para wodna może skraplać się na plastrach a następnie wywoływać pleśń.

Kolejną zaletą dennicy higienicznej jest możliwość jej łatwego wyczyszczenia. Większość osypu spada przez siatkę do szuflady, którą możemy z łatwością wyciągnąć i wyczyścić bez zdejmowania korpusu gniazdowego. Dzięki temu nie stresujemy niepotrzebnie pszczół a sami zaoszczędzamy nieco pracy.

Dennica higieniczna jest doskonałym rozwiązaniem aby ułatwić sobie walkę z warrozą. Możemy na szufladzie aplikować amitrazę w postaci tabletek lub umieścić na niej parownik z kwasem mrówkowym. Dodatkowo możemy policzyć dokładnie ile osobników warrozy osypała się po zabiegu.

Podsumowanie

Coraz częściej pszczelarze stosują dennice higieniczną na swoich pasiekach i trudno się temu dziwić. Posiada ona wiele zalet które ułatwiają nam pracę a jednocześnie korzystnie wpływają na rozwój rodziny pszczelej. Kiedy dennice higieniczne pojawiły się w kraju były obiektem wielu kontrowersji jednak nie było to poparte praktyką. Z czasem kiedy pszczelarze zaczęli ich używać przekonali się o ich atutach. Dziś już zdecydowana większość pszczelarzy korzysta z tego rozwiązania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *