jad pszczeli

Jad pszczeli – właściwości

Czym jest jad pszczeli?

Jad pszczeli jest to ciekła substancja wytwarzana w gruczole jadowym aparatu żądłowego pszczoły robotnicy i matki pszczelej. Posiada barwę przezroczystą – lekko żółtą. Wytworzony jad jest gromadzony przez pszczołę w zbiorniczku jadowym. Wraz z wiekiem pszczoły wzrasta jego ilość aż do 0,8mg. Pszczoły wykorzystują jad do obrony. Podczas użądlenia jad wpływa do rany przez kanał w żądle.

Jad może wywołać różne reakcje na człowieku, lecz śmiertelny bywa przy kilkuset użądleniach. Wyjątkiem są osoby uczulone na składniki jadu pszczelego, które mogą doznać poważnych komplikacji zdrowotnych nawet przy pojedynczych użądleniach. U pozostałych osób występuję ból i opuchlizna w miejscu użądlenia.

Pozyskiwanie jadu pszczelego

Ze względu na niewielką ilość jadu w zbiorniczku jadowym pszczoły, pozyskiwanie go jest pracochłonne. Wykorzystuje się do tego specjalne szyby zbrojone przewodami przez które płynie prąd pod napięciem 30V. Urządzenie wkłada się do ula w postaci ramki jadowej lub powałki jadowej na które obsiadają pszczoły. Pod wpływem drażnienia prądem pszczoły wysuwają żądło i wydzielają jad który wypływa na szybę, z której później jest zeskrobywany – po wyschnięciu.

Jak wykorzystać jad pszczeli?

Jad pszczeli posiada wiele właściwości leczniczych jednak trzeba pamiętać ,że nie każdy może korzystać z jego zalet. Należy przede wszystkim wykonać badania aby się upewnić, że nie jesteśmy uczuleni na jego składniki, oraz skonsultować ze specjalistą.

Często wykorzystywany ze względu na właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwbakteryjne. Wykorzystuje się go do leczenia reumatyzmu, artretyzmu, stanów zapalnych, nadciśnienia, chorób skórnych. Jest składnikiem kremów, maści i toników.

Można również stosować apitoksynoterapie która staje się popularniejsza na całym świecie. Terapia polega na bezpośrednim, celowym użądleniu pszczoły w określone miejsce. Jad dostaje się do organizmu i zaczyna działać. Należy pamiętać o przeciwskazaniach dotyczących apitoksynoterapii. Zabiegi trzeba najpierw konsultować ze specjalistą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *