art, brushes, colorful

Czym pomalować ule drewniane?

Drewno ulega naturalnej degradacji jeśli go nie zabezpieczymy przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego powinniśmy pomalować nasze ule drewniane nie tylko w celach estetycznych, ale także aby przetrwały długo. Odpowiednio zabezpieczone posłużą nam dekady, jeśli oczywiści będziemy je odmalowywać co pewien czas.

Jakiego preparatu użyć?

Ważne jest aby był to środek nietoksyczny i przyjazny dla pszczół i środowiska. Jedną z metod jest zastosowanie oleju lnianego 100%, czyli bez dodatków. Olej lniany wnika w pory drewna gdzie tworzy wewnętrzną ochronę drewna. Minusem takiej metody jest fakt, że nie chroni przed promieniowaniem UV oraz trzeba przynajmniej raz w roku przetrzeć ponownie olejem żeby miało to sens.

Inną metodą jest zastosowanie farby która działa w inny sposób. Farba nie wnika drewno ale tworzy zewnętrzną warstwę na drewnie, która odcina dopływ wilgoci. Dobrym wyborem okazuje się Śnieżka Emalia akrylowa z serii SUPERMAL która spełnia normy bezpieczeństwa PN-EN 71-2 i PN-EN 71-3. Dodatkowo w ofercie jest szeroka paleta kolorów. Innym rodzajem farby których można użyć są farby olejne do drewna, ale pamiętamy żeby spełniała ona normy i nie zaszkodziła pszczołom. Farby powinny mieć niski poziom LZO- czyli lotnych związków organicznych.

Można oczywiście połączyć metodę impregnowania drewna a następnie nałożyć farbę. Takie rozwiązanie z pewnością lepiej zabezpieczy ul.

Stosowana jest też mieszanina wosku pszczelego oraz oleju lnianego którą można podgrzać w kąpieli wodnej aby łatwiej się rozprowadzało. Następnie wetrzeć półpłynną pastę co zabezpieczy drewno impregnując je w środku oraz wytworzy warstwę zewnętrzną.

Kolor nie ma wpływu na moc produkcyjną rodziny pszczelej, ale powinno się używać jasnych aby nie chłonęły promieni słonecznych gdyż ul będzie się nagrzewał. Odpowiedni będzie żółty czy jasnoniebieski.

Warto zaznaczyć, że ule drewniane zabezpieczamy jedynie z zewnątrz. Wnętrze zostawiamy pszczołom do wyścielenia propolisem który jest bakteriobójczy.

Według mnie najlepszą metodą zabezpieczenia ula jest zastosowanie najpierw podkładu w postaci impregnatu do drewna VIDARON, a następnie nałożenia Emalii akrylowej do drewna o niskiej emisji LZO. Emalia akrylowa jest droższa od Olejno – Ftalowej, jednak znacznie bezpieczniejsza jeśli chodzi o zawartość związków w pigmentach farby. Dlatego do kontaktu z pszczołami lepiej użyć bezpieczniejszego rozwiązania.

  1. Bardzo ciekawy i wartościowy artykuł o malowaniu uli! Wydaje się, że autor ma głęboką wiedzę na ten temat i potrafi ją przekazać czytelnikom w sposób prosty i zrozumiały. Podoba mi się, że artykuł porusza różne aspekty malowania uli, takie jak ochrona drewna, wpływ koloru na zachowanie pszczół i inne praktyczne porady. Na pewno skorzystam z tych wskazówek, gdy będę malować swoje ule. Polecam przeczytać ten artykuł wszystkim pasjonatom pszczelarstwa!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *