honey, syrup, pouring-1006972.jpg

Miody w Polsce

Produkcja miodów w Polsce

honey, jar, honey dipper-823614.jpg

Produkcja miodów w naszym kraju z roku na rok kwitnie. Pomimo pandemii, zarówno na całym świecie jak i w Polsce, miód nadal był bardzo istotnym, a nawet wręcz pożądanym na rynku produktem, który sprawił wręcz zwiększony popyt na rynku. Zwyżka sprzedaży miodu miała miejsce szczególnie w marcu 2020 roku, kiedy to ludzie poszukiwali zdrowych produktów żywnościowych, mogących poprawić ich samopoczucie lub zdrowie.

Jeśli zaś chodzi o produkcję miodów, w 2020 roku wynosiła ona ponad 25 tysięcy ton, co można uznawać za wynik bliski rekordu, biorąc pod uwagę wielkość produkcji miodu w naszym kraju. Jeśli zaś chodzi o średnią zbioru miodu na poziomie całego kraju w amatorskich pasiekach, wyniosła ona 18,7 kilograma, biorąc pod uwagę jeden pień pszczeli. W wypadku pasiek zawodowych (bądź potocznie zwanych jak towarowe), podobny zbiór wynosił około 34.2 kilograma.

Ceny miodów w czasie pandemii

honey, honey jar, honey sales-5732.jpg

Kolejną kwestią jest z pewnością fakt, jak wygląda cennik związany z miodem. Tutaj również należy zwrócić uwagę, iż miód w czasie pandemii stał się bardzo pożądany, skutkiem czego jego ceny także wzrosły. Szczególnie było to widoczne w 2020 roku, w którym to za miód wielokwiatowy czy miód rzepakowy trzeba było zapłacić 40zł lub i więcej.

W 2021 roku sytuacja cen miodu unormowała się, choć sytuacja z uwagi na rosnącą inflację w Polsce nadal jest dynamiczna. Niemniej jednak, dziś miód wielokwiatowy kupimy już w cenie 32zł za 1.2 kilograma. Pamiętajmy że na cenę miodu składa się wiele elementów. Niestety nowoczesne pasieki wymagają nakładów finansowych, a biorąc pod uwagę inflację i droższe ceny produktów i akcesoriów pszczelarskich, idzie za tym również i zwiększona cena samego miodu.

Inne dane, które mają istotne znaczenie dla pszczelarstwa

Warto także odnotować, że w 2020 roku wzrosła także ilość pszczół. Biorąc pod uwagę to, jak ważny jest rozwój pszczół szczególnie w naszym kraju, jest to bardzo pozytywna wiadomość. Według wyliczeń z 2020 roku, ilość pszczół była szacowana na 1 650 000 rodzin pszczelich.

Jeśli chodzi o dane z 2021 roku i w związku z trwającym sezonem letnim, jeszcze nie zostały podane aktualne informacje, które są związane z produkcją miodów pszczelich. Jednak w niedługim czasie możemy oczekiwać dokumentów podsumowujących sezon w 2021 roku, skutkiem czego poznamy istotne dane dla pszczelarzy i sympatyków pszczelarstwa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *