bee, insect, animal

Naturalna Obrona Pszczół

Pszczoły w większości przypadków potrafią się obronić przed różnymi rodzajami patogenów. Wykonują mnóstwo zabiegów czyszczących i dezynfekujących ul. Usuwają zanieczyszczenia z gniazda, pozbywając się przy tym wielu czynników chorobotwórczych.

Wnętrze ula pokrywają cienką warstwą propolisu który ma właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Zgryzają spróchniałe elementy ula a pozostałe pokrywają kitem aby nie ulegały dalszej biodegradacji. Mumifikują zabite zwierzęta które dostały się do ula, a usunięcie ich nie było możliwe przez ciężar.

Pokarm który przygotowują do karmienia larw to między innymi mleczko pszczele które zawiera substancje bakteriobójcze. Do miodu dodają enzymy znajdujące się w ślinie i wydzielane przez gruczoły gardzielowe. Pierzgę konserwują antybakteryjnym kwasem mlekowym.

Pszczoły nie wpuszczają do gniazda obcych pszczół które mogłyby być nosicielami czynników chorobotwórczych lub wirusów. Nie są też wpuszczane zbieraczki które zebrały zanieczyszczony pyłek lub nektar środkami chemicznymi o intensywnym zapachu. Robotnice w ulu szybko pozbywają się martwych larw pszczół, w których często rozwijają się zarodniki grzybni. Czyszczą też wnętrze ula z kału oraz innych zanieczyszczeń.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *