bee, honey bee, insect

Prace wiosenne na pasiece

Pszczoły rozwijają się same

Silne rodziny pszczele które posiadają matki o dobrych genach nie potrzebują większego angażowania się w ich rozwój wiosenny.

Pszczoły genetycznie są nastawione na dynamiczne rozwijanie się w okresie wiosennym. Coraz dłuższy dzień, rosnąca temperatura oraz zakwitające w okolicy kwiaty stymulują ich rozwój. Dlatego powinniśmy naszą ingerencję w rodzinę pszczelą ograniczyć do minimum.

Gdy temperatura wzrośnie

Na przełomie marca i kwietnia, kiedy temperatura przekroczy 10oC czyścimy dennice z martwych pszczół. Ramki pokryte pleśnią niezwłocznie wyciągamy z gniazda. Jeśli pszczoły mają utrudniony dostęp do czystej wody warto postawić poidełko blisko uli. Szuflady w dennicach przymykamy aby docieplić gniazdo.

Kolejne czynności

Kolejną czynnością którą przyjdzie nam wykonać na pasiece wiosną będzie powiększenie powierzchni czerwienia. W kwietniu lub na początku maja (zależnie od pogody) powinniśmy dodawać do gniazda ramki z suszem i węzą. Jeśli mamy wczesnowiosenne pożytki i rodziny wystarczająco silne, dodajemy nadstawki z niską ramką które powinny zostać szybko zajęte przez pszczoły. Dzięki temu możemy zrobić pierwsze miodobranie. Nie zapomnijmy założyć kratę odgrodową między korpusem gniazdowym a nadstawką.

Wszystkie prace staramy się wykonać możliwie szybko aby nie rozstroić rodziny ani nie wyziębić gniazda. Jeśli mamy pewność, że matka czerwi nie musimy rozbierać całego gniazda. Wystarczy spojrzeć z góry na ilu uliczkach widać pszczoły oraz czy skrajne ramki są obsiadane. Dodajemy kolejne ramki z węzą, aż do zapełnienia całego korpusu, a kiedy ten już jest pełny dodajemy nadstawkę, lub kolejny korpus.

W silnych rodzinach możemy przenieść kilka ramek z zasklepionym czerwiem do miodni, a w gnieździe dodać węzę jednak w taki sposób aby nie rozdzielać nimi ramek z czerwiem gdyż pszczołom trudno będzie utrzymać ciepło. Pamiętajmy, że przy tym zabiegu siła rodzin musi być na wysokim poziomie gdyż jeśli pszczół będzie za mało nie zaopiekują się one czerwiem w miodni. W takiej sytuacji czerw umrze a rozwój rodziny zostanie spowolniony.

Opisane zabiegi wykonujemy wiosną – rozpoczynając na przełomie marca – kwietnia. Przed nimi na przedwiośniu wykonujemy inne czynności które opisałem >>>TUTAJ<<<

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *