Każdy może poławiać w swojej pasiece pyłek pszczeli, trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach, aby nie spowolnić rozwoju rodziny pszczelej.
Poławianie pyłku można rozpocząć wiosną podczas kwitnięcia mniszka lekarskiego który ma bardzo wysoką wydajność pyłkową. Ważne jest aby nasze rodziny pszczele byłe wtedy w dobrej sile rozwoju. Pyłku nie powinniśmy pozyskiwać w czasie gorszej pogody oraz słabych pożytków. Niewskazane również będzie pobieranie go w okresie późniejszym niż do końca lipca, ponieważ osłabi to nasze rodziny przed zimowlą. Poławianie przeprowadzamy cyklicznie przez max 10 dni z kilkudniowymi przerwami, gdyż pszczoły potrzebują go do szybszego rozwoju i całkowite pobranie go zaszkodzi rodzinie w znacznym stopniu. Przerywamy poławianie również gdy pogoda się popsuje.
Do poławiania pyłku stosujemy specjalne poławiacze pyłkowe.
Są różne rodzaje poławiaczy – wlotkowe, dennicowe oraz powałkowe. Wszystkie działają na tej samej zasadzie – posiadają płytkę poławiającą pyłek. Pszczoła przechodząc przez otwór w płytce, zrzuca obnóża pyłkowe które spadają do zasobnika.
Pyłek pszczeli odbieramy codziennie z zasobnika poławiacza i suszymy w specjalnych suszarkach. Jest to o tyle istotne, że posiada on zaraz po zebraniu dużo wody i szybko lubi się zepsuć. Nie suszymy na słońcu ponieważ promienie słoneczne zniszczą substancje odżywcze. Następnie oczyszczamy pyłek i pakujemy w pojemnikach hermetycznych.