Rabunek pszczół.

Rabunek pszczół to sytuacja w której pszczoły z silniejszej rodziny wchodzą do gniazda słabszej rodziny w celu wykradnięcia pokarmu.

Rodziny o wystarczającej sile nie pozwolą sobie na rabunek. Celem ataku stają się więc rodziny, o niskiej sile rozwoju, w których jest za mała ilość strażniczek.

Do gniazda rodziny rabowanej dostają się pszczoły którym udało się przebić pomimo walki toczonej w rejonie wlotka. We wnętrzu pszczoły ulowe z rodziny rabowanej nie zwracają uwagi na obecność obcej pszczoły, która może pobrać miód i powrócić do swojego gniazda, gdzie informuje swoje towarzyszki o źródle pożywienia, a na kolejny rabunek rusza większa grupa pszczół.

Słaba rodzina może być rabowana zarówno przez jedną silną jak i wiele silniejszych. Mogą to być pszczoły z naszej pasieki ale także z innej.

Po zrabowaniu znacznych zapasów pokarmu rodzina może ulec osypaniu się z głodu. Bywa czasem że kiedy zginie matka z rodziny napadniętej, reszta pszczół przenosi się do rodziny rabującej.

Najczęściej do rabunków dochodzi w okresach bezpożytkowych, dlatego warto zapewniać swoim rodzinom pszczelim ciągłość pożytków.

Bywają też sytuacje gdzie bardzo osłabiona rodzina która była celem rabunku wylatuje z ula. Nazywamy wtedy taką sytuację wyjściem roju głodniaka.

Jeśli chcemy zapobiegać rabunkom, ważne jest abyśmy trzymali rodziny wszystkie w odpowiedniej sile rozwoju. Słabym rodzinom można zmniejszyć szerokość wlotka, a wyjątkowo słabe powinniśmy połączyć.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *