ratujmy pszczoły

Ratujmy pszczoły – Każdy może pomóc

W ostatnich latach populacja pszczół na świecie spada i ten trend utrzymuje od dłuższego czasu.

Powodem tego są między innymi czynniki klimatyczne, urbanizacja oraz stosowanie pestycydów przy ochronie roślin. W wyniku tych czynników obecnie mamy znaczną część owadów zagrożonych wyginięciem.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj owady zapylające rośliny, a więc głównie pszczoły które odpowiadają za 1/3 produkcji żywności na świecie. Naukowcy po przeanalizowaniu wielu badań, stwierdzają, że przez kolejne dekady wymrze znaczna ich część. Skutki braku udziału owadów w zapylaniu mogą okazać się katastrofalne. W obliczu tak masowego spadku populacji pszczół powinniśmy się zastanowić w jaki sposób możemy coś zmienić.

W jaki sposób możemy pomóc aby zwiększyć populację pszczół?

Zmniejszenie ilości pestycydów – Możemy wybierać owoce i warzywa od rolników którzy stosują wyłącznie nawozy ekologiczne. Dzięki temu wspieramy właśnie te osoby które do swoich upraw nie wybierają szkodliwych pestycydów.

Ogródek przy domu – Kwiaty zawsze dodają charakteru. Niewiele pracy jak i finansów kosztuje nas wykonanie pięknego ogródka składającego się z roślin miododajnych dzięki któremu zapewniamy pszczołom więcej pożywienia.

Sadzenie drzew owocowych – Oferujemy pszczołom więcej nektaru i pyłku w zamian za wyższe plony z drzew owocowych.

Zakup miodu bezpośrednio u pszczelarza – Dzięki temu wspieramy hodowców pszczół miodnych, którzy przyczyniają się do utrzymania populacji pszczół. Oczywiście nie wspomnę o ile bardziej wartościowy miód otrzymamy od takiego pszczelarza w porównaniu ze “sklepowym”.

Stosowanie produktów pszczelich – Mamy tutaj szerokie pole do popisu. Od produktów spożywczych takich jak pyłek pszczeli, miód , jak i również stosowane w kosmetyce, przy produkcji np. balsamów, mydełek, maseczek, kremów.

Hodowla pszczół – Każdy może zostać pszczelarzem. Zacznij i Ty. Sprawdź jakie to proste. Wyjątkowo satysfakcjonujące hobby które pozwala obcować z przyrodą.

Uświadamiaj innych – Ludzie często nie zdają sobie sprawy jak łatwo można pomóc uratować pszczoły. Często są do tego skłonni jednak trzeba ich uświadomić z ryzyka jakie niesie ze sobą wymieranie tych owadów.

Domek dla pszczół samotnic – Nie tylko pszczoły miodne zapylają kwiaty. Są też pszczoły samotne które nie żyją w rodzinie pszczelej. Możemy je również wspomóc zakładając im domek który w sezonie posłuży jako gniazdo.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *