ul drewniany

Ul wielkopolski – Charakterystyka.

W polskich pasiekach najbardziej popularny jest ul wielkopolski.

Jest to ul wielokorpusowy typu stojak. Rozbudowa ula następuje poprzez dokładanie kolejnych korpusów lub półkorpusów w pionie.

Ramka gniazdowa ula wielkopolskiego ma szerokość 360mm ,a wysokość 260mm. Ramka półnadstawkowa ma wymiary 360mm x 130mm.

Ul wielkopolski mieści 10 ramek w jednym korpusie, ale jest też powiększona wersja 12-ramkowa.

Standardowy ul wielkopolski składa się z dwóch korpusów gniazdowych i jednej półnadstawki. Pozostałymi elementami są: daszek, powałka, oraz dennica higieniczna lub ocieplona. Chociaż popularniejsze są higieniczne ze względu możliwości kontroli osypu warrozy oraz lepszej wentylacji w ulu.

Ule wielkopolskie mogą być stosowane do prowadzenia pasieki zarówno wędrownej jak i stacjonarnej. Ich zaletą jest fakt że mogą być w dowolny sposób konfigurowane. Dla przykładu: można stosować wersję nadstawkową składającą się z jednego korpusu gniazdowego i trzech półnadstawek.

Ule wielkopolskie 10-ramkowe, dzięki temu że podstawa korpusa jest kwadratem ,umożliwiają nam zastosowanie zabudowy zimnej (ramki ustawione prostopadle do wlotka) jak i również ciepłej (ramki ustawione równolegle do wlotka).

Może być wykonany z drewna, styropianu, poliuretanu, styroduru.

Dzięki swojej wszechstronności jest jednym z najpopularniejszych uli wybieranych przez pszczelarzy w Polsce.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *