ule drewniane

Ule drewniane – Zalety

Co takiego mają w sobie ule drewniane , że je wybieramy? Prezentuję zalety uli drewnianych jakie udało mi się odkryć. Dodam, że są one wynikiem moich spostrzeżeń, relacji z pszczelarzami, oraz zapisów z książek pszczelarskich.

  1. Ule drewniane, są długowieczne – solidnie wykonane i odpowiednio zabezpieczone posłużą długie lata, a po czasie można je odrestaurować i dalej z nich korzystać.
  2. Trwałość – niezwykle ważna cech która przydaje się między innymi w przypadku ataku różnych drapieżników (gryzonie czy dzięcioły).
  3. Bardzo dobra kontrola wilgoci – kto ma pasiekę, wie jak ważne jest aby wilgoć się nie gromadziła w ulu. Może ona powodować powstawanie pleśni a z kolei różnych chorób pszczół. Drewno wchłania wilgoć co sprzyja warunkom panującym w gnieździe.
  4. Drewno jest przyjazne dla pszczół – jest materiałem naturalnie występującym w przyrodzie.
  5. Odkażanie za pomocą palnika – wygodna metoda dezynfekcji na którą można sobie pozwolić jeśli mamy ule wykonane z drewna.
  6. Ule drewniane są masywne – o ile w przypadku pasieki wędrownej nie koniecznie jest to zaleta, tak w przypadku stacjonarnej zwiększa ona stabilność ula, co w przypadku silnych wiatrów jest korzystne.
  7. Odporność na warunki atmosferyczne na przykład gradobicie.
  8. Ule drewniane mają atrakcyjny wygląd.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *