beekeeper, bees, beehive

Zakup Pierwszych Pszczół

Kiedy zebraliśmy już podstawową wiedzę odnośnie hodowli pszczół ,mamy przygotowane swoje pierwsze ule i inny drobny sprzęt, teraz trzeba pomyśleć o pszczołach.

Zakup Pszczół

W Internecie, na portalach ogłoszeniowych jest mnóstwo ofert gdzie można nabyć całe rodziny pszczele, odkłady bądź roje. Nie opłaca się jednak przewożenia pni o setki kilometrów, gdyż jest to bardzo kłopotliwe i kosztowne, a dla pszczelarza nieobeznanego z transportem pszczół może okazać się ryzykowne. Najlepiej poszukać pszczelarza w swojej okolicy i to od niego nabyć rodziny pszczele jeżeli jest taka możliwość.

Ważną kwestią jest co i kiedy kupować?

Ja jest zwolennikiem kupowania tylko pełnowartościowych przezimowanych rodzin wczesną wiosną zaraz po pierwszym oblocie i gruntownym przeglądzie ich stanu. Taka rodzina powinna obsiadać 7-8 plastrów, mieć jaja i czerw w różnym wieku na 3-5 plastrach oraz zapasy poszytego pokarmu- tak zwany ”żelazny zapas”- minimum 6kg! Taka rodzina jest sporo droższa od czerwcowego odkładu, ale korzyści z takiego wyboru są znacznie większe.

Przede wszystkim dobrze prowadzona rodzina w bieżącym roku powinna dać przynajmniej jeden zbiór miodu. Przy odkładach zakupionych w drugiej połowie czerwcu praktycznie nie ma takiej możliwości z tego względu, że odkład potrzebuje czasu na rozwój, aby można było myśleć o jakimkolwiek pozyskaniu miodu.

Do tego czasu trzeba będzie już leczyć rodzinę na warrozę i przygotowywać ją do zimowana. Kolejna przewaga z takiego zakupu jest taka, że zbieramy doświadczenie przez cały rok. Dodatkowo można na przełomie maja i czerwca zrobić dodatkowy odkład i powiększyć pasiekę.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim w każdym przypadku trzeba zwrócić szczególną uwagę na zdrowotność pszczół. Dlatego zakup pszczół należy dokonać tylko w dobrze prowadzonej pasiece oraz okolicy wolnej od zaraźliwych chorób pszczół i czerwiu. Początkującemu pszczelarzowi radzimy aby na swoje pierwsze zakupy wybrać się z fachowcem który dokona solidnego przeglądu i oceny rodzin.

Trzeba też zwrócić uwagę na kolor suszu. Gniazdo powinno składać się z plastrów niezbyt ciemnych i równo odbudowanych. Jeżeli wszystkie plastry i ramki są bardzo ciemne, wręcz czarne należy podziękować takiemu sprzedawcy i szukać innego!!!

O co pytać sprzedawcę?

Warto pszczelarzowi zadać kilka pytań, aby mieć rozeznanie z kim mamy do czynienia . Np. pszczelarz z doświadczeniem kilkunastoletnim będzie pewniejszy niż ktoś kto pszczelarzy sobie drugi rok. Można też podpytać z jakiego powodu sprzedaje. Czym więcej będziesz wiedział tym bardziej zakup jest pewniejszy.

Na zakończenie jeszcze mała uwaga. Każdy pszczelarz który dba o swoje pszczoły zdaje sobie sprawę z tego ile wysiłku kosztuje go utrzymanie pszczół we właściwej kondycji. Zazwyczaj liczy sobie on trochę więcej za swoje pociechy niż inni handlarze. Warto więc nie oszczędzać za bardzo pieniędzy i mieć więcej pewności, że kupujemy zdrowe i sprawdzone pszczoły.

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *