Zakładając pasiekę powinniśmy określić zasobność terenu w pożytki miodowe.
Trzeba pamiętać że pszczoły przez cały rok potrzebują około 100kg miodu na własne potrzeby życiowe. Największe zużycie przypada na miesiące silnego rozwoju rodziny pszczelej, a najniższe w zimie kiedy pszczoły zużywają energie głównie do ogrzania kłębu.
Na poszczególne miesiące przypada to mniej więcej tak:
- grudzień, styczeń, luty 1kg
- marzec 3 kg
- kwiecień 8 kg
- maj 15 kg
- czerwiec 20 kg
- lipiec 15 kg
- sierpień 13 kg
- wrzesień 8kg
- październik 3 kg
- listopad 2 kg
Prowadząc pasiekę powinniśmy zapewnić regularny pożytek dla rodzin, a w okresie bezpożytkowym czasami konieczne jest dokarmianie pszczół.
Pszczoły których zadaniem jest zbieranie pokarmu zużywają pewne zapasy pożywienia podczas codziennych przelotów. Aby taka praca była wydajna pożytki powinny się znajdować nie dalej jak 1,5 km. Obszar ten nazywamy pastwiskiem pszczelim. Wynosi on około 7km2. Właśnie ten teren powinien być dobrze zaopatrzony w regularne pożytki aby nasza pasieka generowała jak największe zbiory.
Aby określić jak teren jest zasobny w surowiec miodowy powinniśmy poznać wydajność miodową roślin występujących na naszym pastwisku pszczelim. Dzięki metodom badawczym znamy wydajności miodowe większości roślin pożytkowych.
Tutaj możemy sprawdzić wydajność niektórych gatunków >>> KLIKNIJ<<<
Kiedy określimy powierzchnię zajmowaną przez rośliny miododajne na pastwisku jesteśmy w stanie oszacować zasoby miodowe. Musimy przy tym uwzględnić, że nie wszystkie pożytki zbiorą nasze pszczoły gdyż inne owady też korzystają z ich bogactwa, a część zostanie zmarnowana przez deszcz lub wiatr. Straty te wyniosą około 30-40% zasobów miodowych.
Na podstawie tych szacunków określa się liczbę rodzin pszczelich które powinniśmy umieścić na pastwisku pszczelim. Pamiętajmy że, na danym terenie mogą być jeszcze inne pasieki które będą korzystały z jego zasobności.
Oczywiście jest jeszcze kolejny ważny czynnik na który nie mamy wpływu. Jest to pogoda. W sezonie urodzajnym będą zbiory znacznie wyższe niż kiedy dojdzie do załamania pogodowego.