bees, work, insect

Odkażanie ula oraz innych narzędzi pasiecznych

Do odkażania stosujemy metody fizyczne oraz chemiczne.

Najbardziej popularną metodą fizyczną jest odkażanie ula za pomocą palnika którym opalamy wnętrze ula. Minusem tej metody jest fakt, że nie możemy opalać uli ze styropianu lub innego materiału który ulegnie zniszczeniu jeśli potraktujemy go ogniem.

Opalanie można uznać za skuteczne jeśli drewno ulegnie zwęgleniu na głębokość 1-2mm.

Powinniśmy zwrócić uwagę aby podczas opalania nie spowodować pożaru, więc róbmy to z dala od narażonych na podpalenie obiektów.

Inną metodą fizyczną jest gotowanie, którego możemy użyć do dezynfekcji drobnego sprzętu pasiecznego np. dłuta lub odzieży pszczelarskiej.

Do metod chemicznych zaliczamy odkażanie za pomocą substancji które działają zabójczo na wszelkiego rodzaju drobnoustroje. Jedną z nich jest wodorotlenek sodu który działa czyszcząco oraz żrąco. Należy przygotować roztwór wodny dwu procentowy, aby odkazić ul. Ul czyścimy kilkakrotnie gorącym roztworem wewnątrz oraz z zewnątrz. Metodą tą można również dezynfekować ramki, wtedy używamy roztworu 3% – 4%.

Dobrym sposobem na odkażanie pasieczyska jest metoda polegająca na posypaniu wapnem palonym lub opryskaniu mlekiem wapiennym i przekopaniu.

Kolejną metodą oczyszczenia sprzętu pasiecznego z różnych pasożytów jest odkażanie kwasem octowym. Dezynfekcja polega na nasączeniu kwasem i wycieraniu narzędzi pszczelarskich.

Najlepszym środkiem do odkażania narzędzi, drobnego sprzętu oraz rąk jest spirytus, ale można też użyć gotowych preparatów dostępnych na rynku na przykład Rapicid.

1 komentarz

  1. ja odkażam opalając ul od środka, a do narzędzi używam agrosept/ chyba się to tak nazywało, srodek na bazie alkoholu

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *