medium wall, bees, hive

Przesiedlanie rodziny pszczelej do innego ula

Przesiedlanie rodziny pszczelej do drugiego ula nie jest skomplikowane pod warunkiem, że mamy ul tego samego typu.

Aby poprawnie przeprowadzić ten zabieg musimy w miejsce starego ula postawić nowy , w taki sposób żeby wlotek znajdował się w tym samym miejscu co wcześniej. Następnie przekładamy po kolei wszystkie ramki obsiadane przez pszczoły.

Ważne aby nie zapomnieć o matce pszczelej dlatego lepiej będzie jeśli ją wcześniej zlokalizujemy żeby mieć pewność, że została przeniesiona.

Kolejną rzeczą jest przesiedlenie pszczół które pozostały w starym ulu. Przeważnie omiata się poszczególne części ula lub można też ztrząsnąć elementy obsiadane przez pszczoły nad nowym ulem. Można również zastosować pomost oparty przed ulem o jego mostek wlotowy i na niego omiatać pszczoły.

Ul z którego nie można wymieść reszty pszczół należy umieścić przed nowym ulem do którego przesiedlamy rodzinę. Pozostawiamy go otwartego do wieczora. Wtedy reszta pszczół przejdzie sama do nowego.

Skomplikowana sprawa robi się kiedy zamierzamy przenieść rodzinę do innego typu ula.

Jeśli przenosimy ramki z ula Warszawskiego poszerzanego lub zwykłego do Dadanta (i na odwrót) można wąsy odciąć, a w jedną z bocznych listewek wbić gwoździe na których będzie zawieszona ramka. Po dobudowaniu przez rodzinę nowych ramek wycofujemy stare.

W przypadku kiedy przenosimy pszczoły z ula wielkopolskiego do Dadanta, umieszcza się ramki wielkopolskie w środku ramek dadantowskich i okręcamy drutem pasiecznym kilka razy. Kiedy pszczoły przejdą na nowe plastry, przeniesione się wycofuje.

Jeśli przesiedlamy rodzinę do ula o mniejszej ramce, po strząśnięciu pszczół będziemy musieli wyciąć i zmienić kształt plastrów. Następnie umieszczamy je w nowej i mocujemy drutem do ramek aby nie wypadły. Pamiętajmy, że takie plastry będą narażone na wypadnięcie na przykład podczas wirowania. Warto dodać, że jeśli chcemy ułatwić i przyspieszyć pracę w tej sytuacji możemy wyciąć plastry tylko z czerwiem.