Ul korpusowy jest typem ula do którego można dokładać odpowiednią ilość korpusów w zależności od rozwoju rodziny pszczelej. Powiększanie gniazda oraz części magazynowej następuje poprzez rozbudowę pionową, gdzie dokładamy kolejne korpusy. Czasem używa się też nazwy ule wielokorpusowe lub “stojaki”. Przykładowe typy ula korpusowego to Wielkopolski, Dadant, Ostrowskiej,
Podstawowe elementy ula korpusowego
Daszek
Zazwyczaj pokryty blachą lub papą, aby zabezpieczał od góry cały ul przed warunkami atmosferycznymi. Powinien posiadać otwory wentylacyjne aby pszczoły miały odpowiednią cyrkulację powietrza.
Powałka
Jest stosowana jako zamknięcie odgórne ula na które zakłada się daszek. Powałka jest wygodniejszym rozwiązaniem niż stosowanie beleczek gdyż nie wymaga tak dużego nakładu pracy przy przeglądzie rodzin pszczelich. Dodatkowo posiada sitopająki, które służą zarówno jako wentylacja oraz można przez nie zakarmiać pszczoły.
Korpus
Jest to element ula który może funkcjonować zarówno jako miejsce gdzie przebywa rodzina pszczela, czyli korpus gniazdowy – rodnia, albo służy jako część magazynowa, gdzie pszczoły gromadzą zapasy pożywienia, czyli korpus nadstawkowy – miodnia. Ul można rozbudowywać poprzez dodawanie kolejnych korpusów lub półkorpusów kiedy rodzina pszczela się rozwija.
Korpus 1/2
Korpus 1/2 lub nadstawka 1/2 jest podobnym elementem do korpusu jednak służy wyłącznie jako część magazynowa i jest niższy o 1/2 od pełnego korpusu. Nie wszystkie typy uli korpusowych posiadają półkorpus. Przykładem może być ul Ostrowskiej który posiada wszystkie korpusy jednakowej wysokości.
Dennica
Jest to dolna część ula w której znajduje się wlotek czyli “wejście” dla pszczół. Na dennicy postawiony jest korpus gniazdowy. Istnieje wiele rodzajów dennic stosowanych w ulach korpusowych, na przykład:
- higieniczna z siatką aluminiową oraz szufladą do kontroli osypu
- ocieplona
- wysoka z poławiaczem pyłku
- niska